40 Haftalık Gebelik

40 Haftalık Gebelik

GEBELİKTE 40. HAFTA

Gebeliğin 40. Haftasına geldiğinize göre daha henüz doğum yapmadınız ama bu hafta gebeliğin son haftası ve gebeliğiniz sonlanacaktır. Bebek gelişimlerini tamamlamış doğum için beklemektedir ayrıca doğum sonrasında vücut sıcaklığını ayarlayabilmek için gerekli yağ depolama işlemini de tamamlamıştır. Hem anne hem aile üyeleri bebeğin doğmasını heyecanla beklemekte bütün hazırlıklar tamamlanmış durumdadır. Aynı zamanda bu haftada bebeğin doğumunda sonra ilk 6 aylık süreçte enfeksiyonlardan korunmak için anne antikor üretimine devam eder ve bebek bunları alır ayrıca bebek emzirildikçe bu antikorlar savunma sistemini geliştirmede yardımcı olacaktır anne diğer antikor ve enfeksiyonlardan korunmak için bebek anne sütünden faydalanacaktır anne sütünün önemi burada anlaşılmaktadır.

Gebeliğin son haftasında bebeğin kilosu 3800-4000gr aralığında olup boyu 50-55cm arasında bulunur ama bütün bebekler eşit ölçülerde dünyaya gelmez. Kafa tası kemikleri tamamen olgunlaşmamış ve yumuşak olduğu için doğum sırasında doğum kanalından kolayca gecerler.

Erkek bebeklerde bu hafta testisler skrotuma inmiş bulunmakta, kız bebeklerde dış dudaklar belirin bir hal almıştır, bebeklerin meme dokuları belirgin bir hal almıştır.

Gebelikte 40. Haftada anne

Gebeliklerin bir bölümü 40 haftayı geçer ve 41-42 haftaya doğru ilerler ve bu haftalarda doğum gerçekleşir ama doğum 42. Haftayı geçmesi doktor tarafından engellenerek izin verilmez bu dönemde anne çok fazla kilo alarak yaklaşık gebeliğin başlarından bu yana 15kg almış durumdadır. Gebeliğin son haftasında doğuma çok yaklaşıldığı için kasılmaların şiddeti artar ve mide yanması,mide ekşimesi gibi sorunlarda artış görülür. Fakat yalancı doğum ağrısı ile gerçek doğum ağrısı yada sancısı nasıl ayırt edilir yalancı doğum ağrısında kasılmalar düzenli değildir ve hareket ettiğinizde azalma olacaktır. Ama kasılmalarınız düzenli ve belli aralıklarda olmaya başlamışsa doğumun başlamak üzere olduğunun bir göstergesidir bu durumda hemen hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Bu dönemde anne adayları ishal şikayeti ile karşılaşabilirler çünkü bağırsaklar gebelik süresi boyunca bir baskıya,darbeye maruz kalmışlar halada maruz kalmaya devam etmektedirler. Bağırsak sisteminde meydana gelen değişimler doğumun artık yaklaştığının bir göstergesidir ve bu son haftada bacak kramplarında bir artma olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>