4 Haftalik Gebelik

4 Haftalik Gebelik

GEBELİKTE 4. HAFTA

Bu en sonunda iste bütün çocuk sahibi olma  çabalarının karşılığını bulup bulmadığını öğrendiğiniz bir dönem . Bu haftanın ortasından başlayarak sonlarına doğru, ev ortamında uygulanan gebelik testlerinden az çok doğru ölçüde sonuçlar elde edebilmelisiniz.

Döllenmiş yumurta (zigot olarak bilinir) rahmin duvarına gelir ve yerleşir  göbek bağı oluşumu meydana gelmeye başlar.

Bebeğinize neler oluyor

Gebelikte 4. Hafta döneminde vücudunuzun size fark ettirmesi en olasıl en önemli şey, adetinizi kaçırdığınız gerçeği olacaktır. (Tabii, eğer döngünüz düzensiz periyotlarda ise; adetinizin olmama nedenini düşündüğünüzden çok daha farklı olabilir.)

Döllenmiş yumurta rahminize ulaşıp girdi ve artık hızlıca embriyo oluşmaya başladı.

Anne Adayının Aklından Geçenler

Anne adayı ikinci bir gebelik testi uygularken ve tüm gebelik testi  çağrı merkezlerinden, pozitif neticenizi gerçekten pozitif olup olmadığını doğrulamak  için yardım isterken kendinizi bulabilirsiniz. Şayet ilk dafa hamile kalan biriseyniz; geride bıraktığımız bir kaç ay süresince okuduğunuz bütün çocuk sahibi olma  teorisinin gerçekte işe yaradığına inanmakta hala biraz zorluk çekebilirsiniz.

Sinir sistemi, kaslar ve organlar gebeliğin 4. haftasında maydana gelmeye başlar. Plansenta, sizin sisteminizi embriyonun amniyotik sıvısı ile bağlar, ve bunun anlamı bebeğiniz şekilleniyor ve yerleşiyordur.

Bebeğe Neler olur Bu Haftada

Gebelik testi sonucu pozitif olduğu vakit, gebelik oluşumunun ilk iki haftasını tamamlayarak geride bırakmış oluyorsunuz ve oldukça hareket içeren iki hafta diyebiliriz. Bebeğiniz hızla büyüyor ve büyüklüğü her 24 saatte iki katına çıkmış oluyor. Alexander Tsiaras and Barry Werth’in From Conception to Birth: A Life Unfolds(Doubleday, 2002), kitabında anlattıkları gibi şayet bebeğiniz hamileliğinizin geri kalan kısmında da aynı hızda büyümei sürdürseydi; dünyaya geleceği gün güneşten daha büyük olurdu

Tabii, bu evrede bebeğiniz herşey; fakat bir dev de değil- uzunluğu 0.36 ile 1 milimetre arasında; ama bebeğinizin bu mikroskopik büyüklüğüne kanmayın: bebeğiniz şu durumda bir insan gibi görünmuyor olabilir ama vücut sistemlerini maydana getirmek için bütün alt hazırlıklar tamamlanmış durumda.

gebelik testi

Gebelik Testi Zamanı Geldi

Hamileliğin şu andaki evresinde aklınızda büyük ihtimalle gebelik testi yapmak gibi bir fikir vardır.

Ne kadar erken evde bir gebelik testi yapmalıyım?

Şayet aklınızda hamile olduğunuza dair şüphe varsa; en yakın zamanda çabukçak bir gebelik testi almanızda fayda var. Bunun en büyük sebebi ise,sizin ve bebeğinizin gebeliğin ilerleyen aylarında  olabilecek en iyi bakımı alacağınızın bir garantisidir.
Konu hamileliği doğruklama  olduğu için önünüzde iki temel yol var: kolayca alınabilen ve uygulanabilen, evde yapılan bir gebelik testi yapmak ya da bir hekime başvurarakgebeliğinizin doğrulanması  için bir randevu almak bana kalırsa ikincisi en iyisi ve garantisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>