39 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik

GEBELİKTE 39. HAFTA 

39.haftada bebeğiniz

Gebelikte 39. Haftaya geldiğimize göre anne adayı başta olmak üzere bütün aileyi bir heyecan bastı bebek her an doğabilir. Bebeğiniz çok büyümüş ve artık rahim ona resmen dar gelir durumdadır ve hala kilo almaya devam etmektedir beyin gelişimi devam etmekte diğer organları tamamen gelişmiş durumdadır. Artık bebek doğuma çok yakın bir durumdadır.

Bebeğin bu haftadaki boyu 50cm bulmuş durumda ve kilosu ise 3200gr civarlarına ulaşmıştır. Bu haftada bebeğin ultrason görüntüsünde çok büyümüş ve artık bulunduğu alana sığamayarak sıkışmaya başlamış bir görüntüsü mevcuttur. Akciğer gelişimi tamamlanmış nefes alıp verme işlevini antrenmanlarla geliştirmiş ve kasları gelişmiş bir şekilde doğumu beklemektedir ayrıca doğum kanalına inmiştir doğuma hazırdır.

Bebek plasenta dan antikor alımına devam etmekte bu aldığı antikorlar sayesinde doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca bir takım hastalıklardan korunacaktır. Ayrıca ihtiyaç duyduğu diğer antikorları da annesinin sütünden karşılayacaktır bu yüzden anne sütü önemi çok büyük önem taşımaktadır.

Bu dönemde cinsiyeti erkek olan bebeklerin testisleri ultrasonda rahatlıkla görülebilir.

Lanugo tüylerinden bebek tamamen kurtulmuştur bazen az miktarda doğumda görülebilir.

Ciltte olan verniksin tamamen kaybolup dökülmüştür.

Göbek kordonu ise 2cm yakın kalınlığı ve 55cm civarında uzunluğu bulunmaktadır

Vücut ısısını korumak ve enerji sağlamak için yağ depolamaya devam etmektedir.

Doğum her an başlayabilir peki doğum belirtileri nelerdir.

Bebeğin hareketlerinde azalma olması

Kanama başlaması

Suyun sızıntı şeklinde ve hafif olarak gelmeye başlaması

Bu belirtilerde doğum başlıyor olabilir bu durumda hemen hastaneye girmelisiniz bu belirtileri önemsemeniz ve dikkate almanız hem siz hem bebek açısından önem taşımakta.

Normal doğum mu sezaryen doğum mu ?

Aslında bu durumu doktorunuz ile konuşarak en doğru karara varabilirsiniz çünkü doktorunuz gebelik süreci boyunca anneyi ve bebeği takip etmiş ve gebelik sürecinde herhangi bir sorun yaşamadan bu döneme gelinmişse ayrıca bebeğin kilosu normal sınırlardaysa yani çok kilolu değilse,yapılan vajinal muayenede çatı darlığı tespit edilmemişse ve anne de normal doğumu destekliyorsa normal doğum yapılabilir.

Bebeğin makat pozisyonunda gelmesi,bebeğin doğum pozisyonunun ters olması, bebek çok iri ise ve doğum kanalından geçemeyecek olması,bebeğin yan pozisyonda olması,doğum sancılarının başladığında bebeğin kalp atışlarında bozlumla gözlemlenmesi,bebeğin yeteri kadar oksijen alamaması gibi durumlarda sezeryan doğum yapılabilir. Normal doğum ve sezeryan doğum arasındaki farklar sayfamıza buradan ulaşabilir detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kadınlar doğumdan sonra vücutlarında neler olacağını merak eder işte onlar

9 ay boyunda çok şeyler yaşadınız vücudunuz bir çok değişime girdi doğum beklenen gibi geçse dahi hemen eskisi gibi olamayacaksınız bunun için zamana ihtiyacınız olacak.

Her gebe kadın doğumdan sonra kilo vermek ister doğum gerçekleştikten sonra yaklaşık 5 kg kadar vermiş olacaksınız bu 5 kilonun 3,5 kg küçük bebeğiniz geri kalan 1,5kg ise plasenta ve amniyotik sıvıdan oluşur. Ancak gebelikte önceki kilonuza ani bir dönüş yapamayacaksınız.

Bu dönemde doğumdan sonra rahimde bulunan hücreler artık vücudu terk etmeye başlar bu yüzden kanamanız olacaktır buna loğusa kanaması ismi verilir ve 1-2 hafta sürebilir. Bu kanama şeklindeki sıvı zaman geçtikçe sarımsı bir akıntı biçimine geçecektir.

Doğumdan sonra psikolojik iniş çıkışlar olabilir bu çoğu kadında yaşanmaktadır 9 ayın verdiği yorgunluk,bitkinlik ve halsizlik birkaç hafta daha sizinle birlikte olacak ayrıca iştahınızda değişmeler olabilmekle birlikte az yada çok yemek yiyebilirsiniz.

Aşağıdaki Belirtileri fark ederseniz doktorunuzla mutlaka paylaşınız

–Her zamankinden fazla bir kanamanız varsa, doğum gerçekleşmesinin ardından 4 gün süren kırmızı ve parlak kanamanız mevcutsa.

-Herhangi bir enfeksiyon geçirdiğinizi düşünüyorsanız idrar yaparken problem yaşıyorsanız, karnınızın alt bölgesinde ağrı varsa, kaslarınızda ağrı ve yorgunluk hissi varsa.

-Doğum gerçekleştikten sonra panik atak bir ruhsal bulanım, uyuyamamak ve uzun süren ağlamalı halleriniz mevcutsa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>