33 Haftalık Gebelik

33 Haftalık Gebelik

GEBELİKTE 33.HAFTA

BEBEĞİNİZ 

Bebek bu dönemde 1800gr ulaşmış ve boyu da 43cm civarlarındadır bebek büyüdü için rahmin içindeki amniyotik sıvı da azalmış durumda bebeğin bağışıklık sistemi gelişimine devam eder ve anneden bebeğe antikor geçişi başlar buda doğumdan sonra bebeğin kendini enfeksiyonlardan koruması için yardımcı olacaktır.

Bebeğin kafa tası kemikleri daha kaynamış durumda değildir bu durum hareket etmesini kolaylaştırmakta ve doğum esnasında doğum kanalından geçmesini daha kolay kılacak. Bebeklerin kafa kemikleri birkaç yıl sonra kaynayacak böylelikle beyin ve başka organlar çocukluk döneminde de gelişimini sürdürecek.

Bebek doğum biçimini belirlemesi yönünden baş kısmını doğum kanalına çevirmiş durumdadır bu durumu doğuma 4 hafta süre kala tamamlamış olacaktır.kemiğin pelvis içerisine yerleşmesinin ardından doğumun hangi vakit olacağı kesin olarak söylenemez.

Anne adayı

Gebeliğin bu döneminde artık 8. Aya girdiniz doğumunuza az kaldı ve karnınız oldukça büyümüş durumda. Bu dönemde yalancı doğum sancıları yaşayabilirsiniz. Bazı gebelerin bu dönemde karnı çok büyümüş olmayabilir bunun sebebi genetik yapıdır zaten doktorunuz bebeğinizi kontrol eder ve size ne kadar sağlıklı olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatır çok endişelenecek bir durum yok. Önceki dönemlerde uykularınız düzenli bir şekilde değildi artık uyku düzeniniz oturmaya başlayacaktır.

Bu dönemde dayanılmayacak kadar şiddetli baş ağrılarınız,elde ve yüzde şişme,bulantı ve buna eşlik eden kusma,karın ağrısı gibi problemleriniz varsa doktorunuz ile görüşmelisiniz fakat bu dönemde ayaklarda şişme görülebildiği gibi el ve parmaklarda uyuşmada olabilmektedir. Gebelerin tansiyon takipleri düzenli bir şekilde yapılması gerekir yüksek tansiyon,idrarda protein,vücutta şişmeler gibi belirtiler gebelik zehirlenmesi yani tıbbi ismi preeklempsi olabilir bu durum önemli ve ciddi olmakla birlikte hemen tedavi ve izleme gerektirmektedir. Bu dönemde gebeliğin ilerlediği için karnınız da büyümüş ve hareketleriniz kısıtlanmıştır bu nedenle eskiye göre daha zor oturup kalkmaktasınız bunu rahatlatmak için destekleyici yastık gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. Anne adayları bu haftayla beraber yaklaşık 12 kg almaları beklenen bir durumdur.

Bu dönemde uyku ihtiyacınız her zamanki gibi var ama kendinizi yorgun hissedersiniz buda sizde baş ağrılarına neden olabilir dinlemeye kendinizi yormamaya gayret edin doğumunuza az kaldı. Karnınız büyüdüğü için denge merkeziniz değişmiş durumda buda sizin yürüyüşünüzü ve duruşunuzu etkileyecektir. Bu dönemde vücutta bazı yerlerde su toplanması olabilir bu en çok bileklerde gerçekleşir bu su toplanası da bilekte kemikli bir kanal işlevi yapan carpan tünelin de oluşan basıncı yükseltir bahsettiğim tünel içerisindeki sinirler de sıkışma olabilmekte bunun sonucunda da yakıcı bir ağrı oluşabilmekte yatarken kolun altına destekleyici bir yastıktan yardım almak faydalı olacaktır.

Bu dönemde ani bir şekilde duruş değirdiğinizde bel ağrınız oluyorsa büyük olasılıkla bir çevresel liagament ağrısı oluşmuştur bu ağrılar sık tekrar etmez ve ateş,titreme ve kana eşlik etmiyorsa endişe edilecek bir durum yoktur. Yine bu dönemde nefes darlığı yaşayabilirsiniz bunun sebebi büyüyen rahmin diyaframa baskı yapması ayrıca büyüyen karnın ciğerlere yer bırakmamasıdır sizin için zor olsa da bu durumu hafifletmek için dik durmaya çalısın böylelikle ciğerlere daha çok yer sağlayacaksınız.

Braxton Hicks kasılmaları yaşayabilirsiniz bu kasılmaların gerçek mi yoksa yalancı mı olduğunu kasılma anında yön değiştirin yani pozisyon değiştirin kasılma duracaktır bu kasılmalar genel olarak 2-3. Gebeliğini yaşayan gebelerde görülmektedir

Bebeğin demire olan ihtiyacı en fazla bu aylarda gerçekleşir demir geçişi plesantadan tek taraflı olur bu sebeple anne adayının demir alımına dikkat etmesi ve demir açısından zengin besinler ile beslenmesi gereklidir. Düzenli ve dengeli bir biçimde beslenen anne adayları ve vitamin ve demir depoları iyi olan anne adayları doğum sonrasında normal hayatlarına daha rahat geçiş yapabilmektedirler hem ruhsal açıdan hem de fiziksel açıdan iyileşme daha kısa zamanda gerçekleşir.

Rahim büyümesinin bir sonucu olan göğüs altından,kaburgaların altına doğru bir şekilde ağrı yaşanabilir. Rahmin basıncına bağlı olarak  böbrek ve idrar kanallarında genişleme görülebilmektedir. Böbrek ve idrar yollarında oluşan genişlemeler çok ise bir kesinlikle bir üroloji uzmanının görmesi gerekmektedir şayet anne adayında ki böbrek yakınmaları fazla şikayet nedeni değilse gebeliğin bitimine kadar izlemede tutulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>