20 Haftalik Gebelik

20 Haftalik Gebelik

GEBELİKTE 20. HAFTA

Gebelik dönemi 40 haftadan oluşmakta ve siz 20 haftasını geride bırakarak 40 haftalık yolun yarısına gelmiş bulunmaktasınız. Artık hamile giysilerinizi giymeye başlayabilirsiniz çoğu anne adayımız giymeye başladı bile. Bu dönemde bebeğin hareketlerini daha net şekilde duymaya başladınız bebeğiniz ile konuşun ona sevginizi şimdiden gösterin bebeğiniz de size karşılık olarak hareket edecektir. Anne adaylarımız bu dönemde önceki haftalardan kendini daha iyi daha enerji dolu hissederler. Oturur pozisyondayken belinizi bir yastıkla desteklerseniz bu dönemde artan bel ağrılarınıza iyi gelecektir.

Hormonlarınızdaki değişimler ve metabolizmanın daha hızlı daha aktif çalışmasından ve kilo alımınızdan kaynaklanan terleme şikayetleriniz gelişebilir bu durumu rahatlatmak için kendinizi rahat hissedeceğiniz serin yerlerde durmak ve yine sizi rahat hissettirecek pamuklu giysiler giymelisiniz. Bu dönemde yine kramplarınız size zor zamanlar geçirtebilir bu durumu rahatlatmak amaçlı kısa yürüyüşlere çıkmak ve bacaklarınızı gerip ayak parmaklarınızı da yukarı kısma esnetmek bu krampları rahatlatmakta size yardımcı olacaktır.

Gebelikte 19. Haftada göbeğinizin alt kısmından başlayarak aşağı doğru devam eden linea negra ismi verilen koyu çizgi belirgin bir hal almaya başladı bu çizgi gebeliğin bitişinin ardından kaybolacaktır. Geceleri uykuya geçmeden önce yediklerinizin sindirilmiş olmasına özen gösterin buna dikkat etmeniz halinde hala devam eden mide yanmanız ve ekşimenize faydalı olacaktır şimdiye kadar söylediğimiz bir konu vardı bunu artık biliyorsunuz az ve sık yemeliyiz bu kurala da özen gösteriniz.

Bebeğiniz gittikçe büyümeye devam ediyor bu haftada bebeğin baş popo mesafesi 15-17cm dir ve ağırlığı ise 280-310gr arasındadır. Daha önceden de bahsettiğimiz bebeğin vucudunda olan lanugo tüyleri vardı bunların olmasına rağmen bebeğin saç ve kaş oluşumu da başlamıştır. Kalp atım hızı dakikada 120-160 arasında atım hızına sahiptir ve kalp gelişimini tamamlamak üzeredir. Bu dönemde bebekte hem uyanıklık hem uyuma hali mevcuttur bebek kendi için en uygun pozisyonda uyur anne adayımız bu dönemde bebek hareketlerini duyabilir. Cinsiyeti kız olan bebekler de rahim dokusu oluşmuş olacaktır vajina ve labiumlar ise gelişimini sürdürecektir.

Artık anne adaylarının vücudu gebeliğe bağlı bir hal almış durumdadır ve anne adaylarının rahim dokuları göbek hizasına kadar yükselmiş bir durumdadır. Bel kemiğinde olan eğimlilik ön kısma doğru büyümekte olan rahim sebebi ile öne çekilerek bel ağrılarına neden olabilmektedir bu durumda özellikle topuklu ayakkabı kullanmamak ve eğilip kalkmanız gerektiği durumlarda dizleri kırarak dikkatli bir biçimde hareket etmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>