2 Haftalik Gebelik

2 Haftalik Gebelik

GEBELİKTE 2.HAFTA

Gebeliğin 1. haftasında bebeğinizin vucudunuzda meydana gelmesini sağlayacak yumurta hücresini tanıdınız bu hafta bebeğin genetik yapısının diğer yarısını meydana getiren babanın spermlerinden bahsedeceğiz

GEBELİĞİN 2.HAFTASI BABA

Sperm yada tıbbi olarak  bilimsel ismi ile spermatozoon (çoğulu: spermatozoa), erkeklere ait olan üreme hücresi olarak tanımlayabiliriz.

Erkek kişilerin testislerinde maydana gelen sperm hücrelerinin üretim aşamasına geçmesi erkek bireyin ergenlik dönemine girmesi ile başlar.

Sperm hücreleri 3 kısımdan maydana gelmektedir baş, gövde ve kuyruk kısımları olarak isimlendirilir.

Sperm hücrelerinin baş tarafında yumurtaya iletilecek kalıtsal bilgi DNA taşınır ve bu yumurta hücresini delebilecek akrozom içerir.

Sperm hücreleri kuyruklu su damlasını anımsatır gerekli hareket için enerjiyi gövde tarafından alarak kuyruğa  verir, kuyruk sperme hareket imlanı sağlar.

Cinsel ilişki esnasında 150 200 milyon sperm serbest bırakılır. Bu kadar çok spermden  yaklaşık takribi olarak 1000 tanesi yumurtaya yaklaşmayı başarır bu 1000 taneden en fazla kendine güveni olan yumurtayı dölleyebilir.

Döllenmenin gerçekleşmesi için yumurtanın hazır halde olması gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>