19 Haftalik Gebelik

19 Haftalik Gebelik

GEBELİKTE 19.HAFTA

Bu dönem de uterusun ön kısma doğru büyümesi ile bel ağrılarınız olabilir ve karın hacmi artıp büyüdüğü için göbek çukurun da düzleşme görülür. Bu dönem de kilo alımlarınız devam eder hızlı kilo alımlarına dikkat edin düzenli sık ve az beslenin nefes alışınız da zorluk yaşayabilirsiniz. Yine bu dönem de rahminiz büyüdüğünden rahim kasılmasının neden olduğu bazı ağrılar oluşabilmektedir ve aynı şekilde rahim hacmi artmasından ve bu hacim artmasından dolayı mideye bir baskı uygular bu baskı sonucunda isereflü şikayetiniz oluşabilir.19 haftalık bebek görüntüsünü yan tarafta görebilirsiniz.  Yukarıda da dediğim gibi hem kilo artışınızı düzenlemek hem de reflüyü azaltmak için az vesık yeme alışkanlığınızın olması gerekli ayrıca reflü için yatar pozisyondayken vücudun gövde bölgesini hafif bir şekilde kaldırmak reflüye iyi gelebilir.

Bazı kısımlarınız da dudakların üst kısmı,alın ve yanaklarda kahverengi şekilde lekelenmelerin olması normaldir endişe etmenize gerek yoktur ve koyulaşma şeklinde meydana gelen meme uçlarınız da,genital bölgenin dış kısmında,koltuk altı bölgelerinde meydana gelebilir. Göbeğinizin alt kısmından başlayarak aşağı doğru devam eden koyu ve dikey şeklinde bir çizgi oluşur buna tıp dilinde linea negra denmektedir. Meydana gelen lekeler doğumun gerçekleştikten sonra 1 yıl kadar devam edebilmektedir.

Derinizin gerilmesi,hızlı kilo artışı,hormon değişikleri gibi faktörlerden vücudunuzda çatlaklar oluşmuş ve bu çatlaklar kaşıntı şikayetlerini başlatabilir fakat sadece çatlamalar ile ilgili kaşıntılar olmayabilir gebelik süresince farklı bir takım sebeplerden dolayı da kaşıntı meydana gelebilir eğer çok yoğunsa doktorunuza başvurmanız da fayda var.

Gecen haftalarda da dediğim gibi bebeğin cildi lanugo ismimli tüylerle kaplıdır bunun nedeni bebek sıvı içinde olduğundan cildine zarar vermemesini amaçlamaktdır. Ve bu haftadan başlayarak caseosa adında maddenin de üretimi başlamış durumdadır krem kıvamına yakın beyaz renkte olan ve bebeğin cildini koruma amaçlı üretilen bir maddedir dediğim gibi bu maddenin asıl görevi bebeğin devamlı maruz kaldığı sıvıdan onu korumaktır biraz daha açarsak bunu uzun süre birde bu süre 9 ay süresince suyun içinde kaldığımızı düşünürsek bu oldukça uzun süre ve cildimiz acaba ne hal alırdı işte bu madde cildi sudan korumaktadır.

Bu haftada bebeğinizin boyu yani baş popo mesafesi 14-15cm kadar kg ise 240-270gr arasındadır. Damak yapası ve ilk çıkacak olan süt dişlerinin de bir taslağı meydana gelir. Bu haftadan itibaren olmak üzere bebeğin bütün kas gelişimi ve sinir sistemi tam olarak gelişmiş durumdadır. Bebeğin refleks hareketleri kuvvetli bir şekilde meydana gelmeye başlar bu dönemde bebeğiniz ile konuşun beni duymaz yada o bir bebek demeyin ona anne karnındayken sevginizi vermeye değer verdiğinizi hissettirmeye çalışın böylelikle bebeğinizde size karşılık olarak hareket ederek verecektir. Bebeğin beyni gelişmeye devam ediyor ancak bebeğiniz artık hareketli kendi vücudunda nereye dokunmak isterse dokunur durumda.

Bu dönemde plasenta büyümesini sürdürür ve bebeğin beslenmesini sağlar. Bebeğiniz kendi vücudunu tanımış ve kolları ile bacakları arasında ki orantı daha orantılı bir şekildedir. Doğum sonrasında ısı ayarlaması için gerekli olan yağ oranı da bebekte birikerek toplanmaya devam etmektedir.

Erkek bebekte testis kızlar da ise rahim görüntülenebilir. Böbrekleri de idrar üretme fonksiyonlarını yerine getirmeye başlamıştır. Ultrasonografide bebeğin el ve ayak parmaklarını emdiğini görmeniz mümkündür. Gebeliğinizi yarıladınız şimdiden sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenizi diliyorum ve ömür boyu bebeğiniz ile mutlu olmanız dileklerimle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>